Rowery triathlonowe to wysoce wyspecjalizowane maszyny startowe. Rowerowa F1. Liczą się osiągi. Całkowicie podporządkowano im komfort jazdy, łatwość prowadzenia, niską masę czy przystępność w obsłudze. Z tego powodu używanie triathlonówki do realizacji standardowych treningów czy wręcz jazdy w otwartym ruchu ulicznym, nie wspominając o jeździe dla przyjemności, jest mocno utrudnione, a nawet niebezpieczne. Tak naprawdę, decydując się na zakup roweru triathlonowego trzeba zakładać, że niezbędny jest drugi rower treningowy.


Bardziej przyjazna amatorowi jest szosówka. Nie dość, że pozwala na starty w zawodach z draftingiem, to po kilku modyfikacjach można uzyskać dość sprawny rower startowy w zawodach bez draftingu, a w codziennym treningu prostota użytkowania będzie nie do przecenienia. Jednak naszym zdaniem jeszcze lepsza okaże się szosówka aero. Łączy aerodynamikę roweru czasowego z uniwersalnością klasycznej szosówki, tworząc hybrydę niemal idealną z punktu widzenia triathlonisty-amatora.


GEOMETRIA
Długość górnej rury w prosty sposób przekłada się na pozycję, jaką przyjmujemy na rowerze – im jest dłuższa, tym bardziej „leżymy” na maszynie. Musi być dobrana do wzrostu oraz gibkości użytkownika. Gibkość jest kluczowa, ponieważ bez względu na to, jak bardzo chcesz uzyskać silnie nachyloną pozycję bez możliwości utrzymania dyscypliny i zachowania jej na dystansie, prostując się i wiercąc pogorszysz efektywność i zaburzysz aerodynamikę. Parametry zasięgu (reach) i wysokości (stack) informują o proporcjach ramy. Im rama ma większy zasięg (>390 mm) i mniejszą wysokość (<560–570 mm), tym pozwala uzyskać bardziej aerodynamiczną, mocno nachyloną nad kierownicą sylwetkę (...)


Cały tekst znajdziecie w magazynie Triathlon 1/2016

Możesz też kupić e-wydaniePoniżej znajdziecie listę modeli, które znalazły się w teście:

Fuji Transonic 2.3
Cena: 10 399 zł
Advanced Sports Europe, www.advancedsports.eu


Giant Propel Advanced 1
Cena: 9799 zł
Giant Polska, www.giant-bicycles.com


Lapierre Aircode SL 500
Cena: 10 499 zł
FHU Poręba, www.porebarowery.pl


Merida Reacto 5000
Cena: 9990 zł
Merida Polska, www.rowerymerida.pl


Scott Foil 30
Cena: 11 999 zł
Scott Sportech Poland, www.scott.pl


Specialized Venge Elite
Cena: 11 999 zł
Specialized Europe B.V., www.specialized.com


Dodano: 2016-06-30
Tagi: szosa, triathlon

Reklama