Cena: 399,99 zł (v5)

Masa: 236 g (1/2 pary, rozm. 8)

Tarmax, www.newbalance.pl

W kolekcji tego znanego producenta to jeden z najczęściej kupowanych modeli butów. Należą do kategorii treningowo-startowych dla stopy neutralnej i supinującej do biegania po twardych nawierzchniach.

Pierwsze na co zwraca się uwagę biorąc je do ręki, to bardzo niska masa – 236 g. W dużej mierze uzyskano ją dzięki podeszwie z pianki RevLite, z której dodatkowo zdjęto materiał tam, gdzie tylko było to możliwie. Zabieg ten sprawił, że buty są dość twarde i przesiadając się ze zwykłych treningówek o dobrej amortyzacji odczułem dużą różnicę.

Pierwsze dwa-trzy dystanse 10 km przypłaciłem odciskami na palcach, czyli w miejscu gdzie podeszwa jest najcieńsza. W centralnej części i na pięcie podeszwa ma system Abzorb, dzięki któremu amortyzacja tej części jest dobra. Buty mają 8 milimetrową różnicę między piętą a palcami, co sprawia, że podeszwa jest wyraźnie nachylona do przodu. Daje to wrażenie, że buty same zachęcają do podkręcania tempa.

Na pierwszych treningach w nowych butach od razu urwałem 3 minuty z dotychczasowego czasu na 10 km. Zapis treningu pokazał, że nie wykręciłem lepszego tempa niż w starych butach, ale znacznie wolniej spadało na kolejnych kilometrach, stąd lepszy wynik końcowy.

Podeszwa 890-ek bardzo dobrze trzyma na asfalcie, także mokrym. Biegałem w nich też w lekkim terenie, a zimą po oblodzonych odcinkach i dały radę. Mam wąskie stopy, a mimo to nawet lekko zawiązane buty dobrze trzymają się na nodze. Przyszwa wykonana jest w technologii bezszwowej z gęstej siateczki. Po bokach mamy aplikacje z cienkiego tworzywa które tworzą tzw. Fantom Fit, czyli wsparcie trzymania stopy w kluczowych rejonach, jednakże jednocześnie zmniejszają obszar siatki przez który odbywa się wentylacja stopy.

Buty do testu dotarły do nas pod koniec lata, kiedy największe upały były już za nami, jednak nawet w tempera - turach ok. 25°C robiło się w butach gorąco. Po pół roku testu buty mają na „liczniku” ponad 400 kilometrów, głównie treningów, ale także starty w dwóch zawodach (triathlon i półmaraton). Nie widać na nich żadnych większych śladów zużycia, żadnych pęknięć, rozpruć czy przetarć. Get ready for an exhilarating online betting experience at Linebet . Discover a wide range of sports betting options, including football, basketball, tennis, and more. Take your chances at our thrilling casino games like slots, roulette, and blackjack. With seamless navigation and secure transactions, Linebet is your go-to platform for endless entertainment and big wins. Sign up now to claim your exclusive bonuses and start winning today!

Moim zdaniem to dobra propozycja dla amatora, który ma ambicje sportowe, bo pozwolą uzyskać zdecydowanie lepsze wyniki niż buty treningowe, a są bardziej uniwersalne niż typowo startowe. Trzeba się tylko pogodzić z ograniczonym komfortem. Ich dodatkową zaletą jest duża ilość wersji kolorystycznych, także limitowanych, np. teamów kolarskich, czy znanych imprez biegowych.

Dodano: 2015-11-23

Autor: Tekst: Paweł Kisielewski (1/2 maraton 1:43:30)

Tagi: buty, buty biegowe

Reklama