Triatlon przez wielu jest uważany jako kwintesencja sportu. Wymusza na zawodniku różnorodne umiejętności sportowe od pływania poprzez jazdę na rowerze po bieg. Opanowanie wszystkich tych trzech sportów jest zadaniem wieloletnim i stanowi dla wielu zawodników ogromne wyzwanie.
W triatlonach królewskim dystansem (tak jak Maraton w biegach) jest dystans pełnego Iron Man-a czyli: 3,8km pływania 180km na rowerze i dystans maratonu czyli 42 km i 195m. W Polsce mamy tylko kilka zawodów gdzie można wystartować na dystansie pełnego IM, zazwyczaj są to dystanse oznaczane 1/2IM czy 1/4IM.
Zawody 4. ULTRA-Triathlon Rogner Bad Blumau, odbędą się 11. – 18 lipca 2019 w Austrii, Zawodnicy wystartują na 3 dystansach będących wieloktrotnością pełnego dystansu Iron Man:
• 5 x IM czyli Quintuple (19 km swim, 900 km bike, 211 km run)
• 3 x IM czyli Triple (11,4 km swim, 540 km bike, 126,6 km run)
• 2 x IM czyli Double (7,6 km swim, 360 km bike, 84,4 km run)
W Polsce mamy ok 14 osób którzy ukończyli dystans Double Iron Man, 5 zawodników którzy ukończyli dystans Triple Iron Man i zero zawodników którzy ukończyli dystans Quintuple Iron Man.
Już 11 lipca jeden z naszych czytelników Mateusz Pietruliński wystartuje na dystansie Quintuple Iron Man: 19 km pływania, 900 km jazdy na rowerze i 211 km biegu. Na tym dystansie łącznie wystartuje ok 20 najtwardszych zawodników z całego świata i samo ukończenie go stanowi nie lada wyzwanie.
Najpierw pływanie 19km na basenie 25m. Dlaczego na basenie? dlatego aby łatwiej było kontrolować stan zawodników i interweniować w razie problemów. 760 długości basenu i co najgorsze na jednym brzegu basenu będzie „grzybek” który trzeba będzie za każdym razem uderzyć to urządzenie będzie zliczać odległość.
900km jazdy na rowerze na pętli o długości 2,7 km daje aż 333 okrążenia. Z jednej strony to dobrze bo co parę minut zawodnicy będą przejeżdżać obok swojej „bazy” – namiotów gdzie będzie pracować ich support, dzięki czemu będą mieli łatwy dostęp do jedzenia i picia, z drugiej strony powtarzający się 333 razy krajobraz, te same zakręty i dość krótka pętla uniemożliwiająca dobre rozpędzenie się będą stanowił nie lada wyzwanie dla „głowy” zawodnika.
Na koniec 211 kilometrów biegu również po krótkiej pętli bo 2,94km i to kolejne bieganie w kółko, tym razem tylko 72 okrążenia, i tu już powtarzający krajobraz raczej nie będzie przeszkadzał ponieważ skrajne wyczerpanie sprawi, że dużo więcej rzeczy będzie zawodników irytowało.
Limit na całe te wyzwanie jest bardzo duży bo to 156godzin. Jednak myli się ten kto myśli, że zawodnicy będą starować spać 8h i dalej startować. Niebezpiecznym zjawiskiem jest zakwaszenie organizmu, które powstaje po dużym wysiłku powstające wtedy gdy organizm przechodzi w stan regeneracji, dlatego przerwy będą głównie 15-20 minutowe a czas na spanie to max.2h.
Nasz czytelnik prowadzi zbiórkę środków na realizację swojego wyzwania zapraszamy Was do zapoznania się z jej szczegółami i wsparcia:
Kluczem do sukcesu podczas takich zawodów nie będzie tylko dobre przygotowanie fizyczne ale również zaplecze logistyczne i praca suportu. Niestety im większe wyzwanie tym większe koszty, zawody do których się przygotowuję wykraczają budżetowo daleko poza sport amatorski i wymuszają zaangażowanie sporych środków finansowych. Sporty zawodowe kierują się brutalną zasadą im wyższa kwota przeznaczona na realizację/obsługę tym większa szansa na ukończenie zawodów i przede wszystkim wyższy komfort startu zawodnika. Niestety próby pozyskania wsparcia od instytucji państwowych nie przyniosły efektu, dlatego jestem zmuszony spróbować pozyskać środki z innych źródeł. Uruchomiłem właśnie zbiórkę na której chcę poszukuję wsparcia i sponsorów. https://zrzutka.pl/start-na-dystansie-5-x-iron-man-1130km-ultra-triathlon-quintuple-austria-a7dzwe

z góry dziękuję wspierającym i zachęcam do udostępniania informacji
Mateusz Pietruliński

Dodano: 2019-05-30

Reklama