Swimrun Poland Solina – wyjątkowe zakończenie tegorocznego sezonu?
Na poczatek, jak to się robi:
SWIMRUN to powrót do natury. Jesteś tylko TY, Twój partner i czekający na Was dystans, który nie będzie ułatwiał zadania. Ciężki trailowy górzysty teren i pływanie open water. I tak na zmianę, aż do mety.
Jeśli jeszcze nie słyszałeś o swimrunie to w astronomicznym skrócie. Wyobraź sobie małą wyspę Utö, jedną z 24 tysięcy wysp należących do Archipelagu Sztokholmskiego. Na tej wyspie, w portowym pubie 4 żądnych wyzwań mężczyzn chcących sprawdzić granice swojej wytrzymałości.
Lecz o co założyć się, gdy długość wyspy wynosi zaledwie 12 kilometrów? Zorganizowanie przykładowo biegu ultra jest niemożliwe, ale gdyby pobiec na koniec wyspy, do granic morza, a potem nie zatrzymywać się tylko wpław przepłynąć do kolejnej wyspy, przebiec ją, popłynąć do kolejnej i kolejnej i kolejnej? To właśnie jest swimrun! To wolność - to brak ograniczeń. To obcowanie z naturą w najczystszej postaci. Tam gdzie dla większości osób podróż się kończy dla swimrunnerów to dopiero początek.
Te cztery osoby zapoczątkowały historię swimrun na świecie. W roku 2002 pokonując łączny dystans 75 km, w tym 10km pływania.
W Polsce aktualnie mamy niesamowitą ilość zawodów w których możemy się zmierzyć ze swoimi słabościami, udowodnić sobie że możemy rywalizować szybciej, dłużej i ciężej. Biegamy kolejny maraton, biegi ultra na coraz dłuższych dystansach w coraz cięższym terenie, bierzemy udział w kolejnym triathlonie. Swimrun daje możliwość poczucia tej samej radości i wzruszenia, które ściskało nam gardło na finiszu pierwszego mataronu czy triathlonu!
Gotowi do startu? Proszę bardzo! Już 9 września 2017 SWIMRUN POLAND SOLINA!
Nadrzędną zasadą swimrun jest hasło: „A UNIQE RACES IN UNIQUE PLACES”. A czy można sobie w Polsce wyobrazić lepsze miejsce spełniające ten warunek niż Bieszczady? Najmniej zaludniony obszar w Polsce, królestwo dzikiej przyrody, niedźwiedzi, drapieżnych ptaków i wilków. Jak to mówią: Może to nie jest koniec świata – ale już go stąd widać!
Do wyboru są trzy dystanse w zależności od stopnia zaawansowania:
First Step – dla osób chcących zapoznać się ze sportem i spróbować na własnej skórze czym to się je. 8,5 km w tym 1,1 km pływanie podzielonego na 3 odcinki, najdłuższe pływanie – 400m.
Drugi dystans dla doświadczonych biegaczy i triathlonistów czyli Sprint: 21 km w tym 3 km pływanie podzielonego na 6 odcinków, najdłuższe pływanie – 1 000m.
A na koniec wisienka na torcie – dla prawdziwych ultrasów – Marathon w randze kwalifikacji do Mistrzostw Świata: 44 km w tym 5 km pływania podzielonego na 9 odcinków, najdłuższe pływanie – 1 000m.
Zasady obowiązujące na zawodach.
Jako, że zawody nad Soliną zyskały rangę ÖTILLÖ Merit Race (jedyne zawody w Polsce, jedne z 16 na Świecie), większość reguł obowiązujących na zawodach pokrywa się z tymi ustalonymi dla Mistrzostw Świata. Najważniejsze z nich to:
1) Start w dwuosobowych teamach. Nie ma odstępstwa od tej reguły nawet na najkrótszym dystansie. Rywalizacja w teamach to przede wszystkim bezpieczeństwo w trakcie pływania. Wszystkie trudy wyścigu przeżywacie razem co stanowi wyjątkowe doświadczenie.
2) Cały sprzęt który masz na starcie musi zostać z Tobą aż do mety. Jeśli ma być to naturalny sport to wykluczone są jakiekolwiek przepaki, strefy zmian itp. Na trasie znajdować się będą punkty odżywcze, ale nie będzie tam możliwość wymiany lub porzucenia części sprzętu. Miejsce w którym rywalizujemy musi pozostać niezmienione po wyścigu.
No właśnie – sprzęt. Czego potrzebujesz żeby wystartować w wyścigu swimrun? Na zachodzie swimrun zaczyna być bardzo popularny, a największe marki prześcigają się w produkowaniu sprzętu dedykowanego tej dyscyplinie. Powstają specjalne pianki przystosowane do biegu, buty przystosowane do pływania i akcesoria ułatwiające przemieszczanie się raz w wodzie raz na lądzie. Co prawda ściąganie pianki na czas biegu albo butów na czas pływania nie jest zabronione, ale ze względów czasowych jest zupełnie nieopłacalne. Musielibyśmy to robić bardzo często, co skończyłoby się zapewne finishem na samym końcu stawki albo poza limitem. To właśnie dlatego możemy spotkać takie niespotykane widoki:
Wyposażenie obowiązkowe:
Strój dostosowany do pływania w temperaturze panującej na zawodach
Gwizdek
Narzutki startowe przekazane przez organizatora
Chip pomiarowy
Czepek (na odcinku pływackim)
Wyposażenie niedozwolone
Materiały wypornościowe o powierzchni większej niż 100 cm x 60 cm.
Maksymalna dopuszczalna długość płetw to 15cm mierząc od dużego palca do końca płetw.
Jak widać wiele tego tutaj nie ma – wszystkie elementy tak charakterystyczne do tego sportu jak pianka, pull buoy, wiosełka, okulary, buty, linka holownicza to elementy pomagające nam poruszać się na trasie, które zawodnicy przez lata startów w zawodach za granicą uznali za warte zabrania ze sobą na trasę, ponieważ bardzo pomagają, a jednocześnie nie za bardzo przeszkadzają. To właśnie najważniejsza zasada obowiązująca w trakcie wyboru sprzętu.
Czym różni się pianka swimrun od pływackiej, czym kierować się przy wyborze butów, akcesoria które warto zabrać - posłuchajcie i zobaczcie na żywym modelu:
https://www.facebook.com/SwimrunPoland/videos/1242896845835769/
Czy swimrun w Polsce się „przyjmie”? Nie mamy wątpliwości! Na zawody nad Soliną zapisanych jest już ponad 100 uczestników! Osoby które chcą być pionierem nowego sportu w Polsce lepiej niech nie zastanawiają się za długo, bo limit ustalony na tegoroczną edycję wynosi 200 osób.
Regulamin, zapisy i wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie:
www.swimrunpoland.com oraz fanpage’u Swimrun Poland.
Wiemy już gdzie, kiedy co i jak. Na zakończenie zapraszamy Was do obejrzenia dwóch krótkich filmików. Pierwszy z nich to trailer nadchodzących zawodów nad Soliną:
https://www.facebook.com/SwimrunPoland/videos/1214972158628238/
Do zobaczenia na starcie!
Dodano: 2017-06-28
Autor: Źródło: Swimrun Poland, foto: Jakob Edholm
Reklama