podsumowanie konferencji prasowej, Bydgoszcz 11 maja 2015

Triathlon to niezwykle widowiskowa i jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. W Polsce w zeszłym roku zawody triathlonowe ukończyło 15 tysięcy osób, a w kalendarzu na 2015 rok jest już blisko 100 imprez multisportowych. Triathlon to doskonałe wyzwanie dla biegaczy, pływaków i kolarzy oraz innych sportowców, którzy szukają nowych wyzwań sportowych.

Bydgoszcz Triathlon
to zawody na krótkich dystansach. Są one popularne wśród debiutantów, którzy stanowią aż 50% uczestników.

Szczegółowa charakterystyka zawodów

Dystanse
Bydgoszcz Triathlon zostanie przeprowadzony na dwóch dystansach:
1/4, krótki (950 m pływania, 45 km na rowerze i 10,5 km biegu)
1/8, super krótki (475 m pływania, 22,5 km na rowerze, 5,25 km biegu)

Klasyfikacje
W porozumieniu i pod patronatem Bydgoskiej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Radców Prawnych i Okręgowej Rady Adwokackiej, zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Lekarzy i Mistrzostwa Polski Prawników w triathlonie na dystansie krótkim i super krótkim.
W tej chwili na listach startowych jest już zgłoszonych ponad 150 lekarzy i prawników.

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, w ramach zawodów zostanie także rozegrana rywalizacja sztafet (trzech zawodników, każdy bierze udział w jednej z konkurencji triathlonu) oraz drużyn. Zostaną także przyznane nagrody dla najlepszej bydgoszczanki i najlepszego bydgoszczanina.

O Bydgoszcz Triathlon
Bydgoszcz Triathlon to nie tylko dwudniowe wydarzenie sportowe, ale też półroczny cykl bezpłatnych spotkań z trenerami, dietetykami, fizjoterapeutami i specjalistami w zakresie sprzętu sportowego. Na oficjalnej stronie imprezy udostępniamy bezpłatne plany treningowe. Dzięki temu zawodnicy o różnym poziomie zaawansowania znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania: jak zdrowo i mądrze przygotować się do startu w Bydgoszcz Triathlon.

Dlaczego organizujemy Bydgoszcz Triathlon?
Jesteśmy zawodnikami z wieloletnią historią startów w Polsce i za granicą.
Znamy od podszewki potrzeby i wymagania zawodników, dzięki czemu przygotujemy imprezę triathlonową, na której sami chcielibyśmy wystartować.

Bydgoszcz – doskonała lokalizacja do organizacji triathlonu
Bydgoszcz ma idealne warunki do przeprowadzenia jednych z największych zawodów triathlonowych w Polsce. Miasto jest zlokalizowane w centrum kraju, co wiąże się z łatwym dojazdem z wielu miast. Dysponuje także bardzo bogatą bazą noclegową i turystyczną. Bydgoszcz Triathlon w pełni korzysta z unikatowej na skale kraju infrastruktury sportowej, której inne imprezy triathlonowe mogą pozazdrościć.

Podsumowanie
Efektem tych czynników i naszej pracy półrocznej pracy jest aż 1300 osób na listach startowych i wyczerpany obecnie limit startujących na 1/4. Aż 400 osób zapisało się na dystans 1/8, co stanowi obecnie najliczniejsze zawody na tym dystansie w Polsce. Pod względem liczby uczestników Bydgoszcz Triathlon jest czwartą największą imprezą triathlonową w Polsce.

ENEA Tri Tour
Enea Tri Tour to największy cykl imprez triathlonowych w Polsce.
Szacuje się, że w tegorocznym cyklu wystąpi 15 000 zawodników, których będzie wspierać ponad 50 000 kibiców.
Cieszymy się, że nasze starania zostały docenione przez organizatorów cyklu Enea TriTour, którzy dostrzegli potencjał Bydgoszcz Triathlon, włączając zawody do ogólnopolskiego cyklu.
W ramach cyklu zostaną rozegrane zawody w: Sierakowie, Charzykowy, Kołobrzegu, Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Stroniu Śląskim, Borównie oraz w Przechlewie.
Enea Tri Tour 2015 będzie klasyfikować zawodników według osiągnięć uzyskanych w poszczególnych
zawodach. Liczba punktów możliwych do uzyskania w rywalizacji będzie uzależniona m.in. od
wybranego przez nich dystansu. Warunkiem uczestnictwa w Enea Tri Tour jest start w co najmniej 3 z 7 imprez. Uroczyste zakończenie sezonu odbędzie się w październiku na specjalnej gali.

Trasy
Start, meta i strefy zmian będą zlokalizowane na parkingach oraz w kompleksie sportowym Hali Łuczniczka.

Etap pływacki odbędzie się w samym centrum miasta, w rzece Brdzie. Dzięki wieloletnim staraniom władz miasta, rzeka jest niezwykle czysta.


Dystans 1/8 (super krótki) jest przyjazny dla amatorów obawiających się pływania, ponieważ trasa biegnie w dół rzeki, czyli w całości z prądem. Zawodnicy na 1/4 będą ścigali się na pętli, która w połowie będzie odbywała się w górę rzeki, czyli pod prąd.

Dbamy o komfort i bezpieczeństwo zawodników, dlatego wprowadzamy tzw. start barceloński. Oznacza to podzielenie zawodników w ramach jednego dystansu na grupy według stopnia zaawansowania i start w kilku falach w odstępach czasowych. Czas zawodników liczy się od momentu ich faktycznego startu, do przekroczenia mety. Dzięki temu rozwiązaniu każdy z zawodników będzie miał odpowiedni komfort i warunki do rywalizacji.

Harmonogram startów:
1/8 – start o 10:00 co 10 minut (2 grupy)
1/4 – start o 10:45 co 10-15 minut (4 grupy)

Etap kolarski zostanie rozegrany na ulicy Toruńskiej, Jana Pawła II i Nowotoruńskiej.

Całość trasy zostanie poprowadzona szerokimi drogami o bardzo dobrej asfaltowej nawierzchni. Sprzyja to osiąganiu wysokich prędkości i umożliwia ustanawianie nowych rekordów życiowych. Etap kolarski zostanie przeprowadzony w formule non-drafting, czyli indywidualnej jazdy na czas. W związku z tym między zawodnikami jadącymi za sobą będzie musiał zostać zachowany odstęp minimum 7 metrów.

Etap biegowy to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja Bydgoszcz Triathlon, gdyż zostanie przeprowadzona w samym centrum miasta.


Kibice będą mieli bezpośredni widok na zawodników rywalizujących na trasie poprowadzonej wzdłuż bulwarów oraz w okolicy Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej.

Powiększenie limitów
W związku z olbrzymim zainteresowaniem zawodników i możliwością zwiększenia ilości startujących, powiększamy maksymalne limity uczestników. Od dzisiaj zawodnicy, którzy nie zdążyli zarejestrować się do wyczerpania limitów miejsc, mogą skorzystać z dodatkowych:
- 200 miejsc na 1/4
- 300 miejsc na 1/8
W związku z tym w Bydgoszcz Triathlon wystartuje nawet 1500 zawodników z Polski i zza granicy.


Dodatkowe atrakcje
Mamy w planach wiele dodatkowych wydarzeń dla zawodników i bydgoszczan, między innymi:
- akcje charytatywne i prozdrowotne
- bezpłatne badania lekarskie i porady prawne
- triathlonowe przedszkole dla dzieci
- sportowe i muzyczne punkty kibicowania na trasie biegowej
- atrakcje promujące Rok Mariana Rejewskiego
- wodny park rozrywki na Wyspie Młyńskiej

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kto może wziąć udział Bydgoszcz Triathlon?
Zapraszamy każdego, kto ukończył 18 lat, legitymuje się dobrym stanem zdrowia i chce zmierzyć się z wyzwaniem ukończenia triathlonu.

Co wchodzi w skład pakietu startowego?
Organizator zapewnia każdemu startującemu: czepek na etap pływacki, komplet numerów startowych, elektroniczny pomiar czasu, koszulkę finiszera oraz upominki od partnerów wydarzenia dołączane do pakietu.
W sobotę, 11 lipca odbędzie się odprawa techniczna oraz pasta party, czyli wysokoenergetyczny posiłek przedstartowy.
Na trasie każdy zawodnik może skorzystać z bogato wyposażonych punktów odżywczych (woda, izotoniki, owoce, żele/batony).
Po zawodach uczestnicy mogą skorzystać z bogato wyposażonej strefy finiszera
(posiłek regeneracyjny, izotoniki, woda, soki, żele, batony, ciasto, lody), wyposażonej w leżaki, baseny z zimną wodą i inne atrakcje.

Gdzie jest zlokalizowane biuro zawodów?
Biuro zawodów będzie zlokalizowane w kompleksie Hali Łuczniczka przy ul. Toruńskiej 59. Dla zawodników dojazd będzie możliwy tylko od strony Ronda Bernardyńskiego.

Czy w Brdzie można pływać?
Może nie jesteś tego świadomy, ale Brda jest obecnie jedną z najczystszych rzek w Polsce.
Jest krystalicznie przejrzysta i ciepła (22 stopnie według pomiaru z 15 lipca 2014) oraz wolna od zanieczyszczeń.

Czy prąd w rzece jest silny?
Prąd nie jest zbyt silny, poradzą sobie z nim nawet debiutujący triathloniści.
Ponadto na dystansie 1/8 zawodnicy będą płynęli z prądem.

To mój pierwszy triathlon. Czy jako amator mogę wystartować?

Pewnie, że tak! Bydgoszcz Triathlon to zawody przyjazne debiutantom. Przystępne dystanse i brak wyśrubowanych limitów czasowych pozwalają dotrzeć do mety w komfortowym tempie. Większość startujących to osoby aktywne zawodowo, startujące w triathlonie dla przyjemności. W zawodach wystartują też zaawansowani zawodnicy, na których czekają atrakcyjne nagrody.

Czy muszę mieć specjalny rower do triathlonu? Wręcz przeciwnie – możesz wystartować na rowerze szosowym, górskim, miejskim lub Wigry.

Jak jest mierzony czas?
Pomiar czasu przeprowadzany jest elektronicznie za pomocą chipa. Jest on zakładany na kostkę za pomocą dołączonej do niego opaski. W ostatecznych wynikach będą wyszczególnione czasy każdej dyscypliny oraz czasy zmian (T1 i T2). Czas każdego zawodnika liczy się od momentu faktycznego startu do przekroczenia linii mety.

Czy na trasie zawodów przewiduje się punkty z piciem, jedzeniem?
Na pętli  kolarskiej usytuowany będzie co najmniej jeden punkt żywieniowy (co 21km),  na trasie biegowej co najmniej jeden punkt (co 5km) W każdym punkcie żywieniowym znajdować się będą: woda, napoje izotoniczne i przekąski oraz banany.


BYDGOSZCZ TRIATHLON TEAM

Bydgoszcz Triathlon Team to profesjonalny zespół sportowy, składający się nie tylko z doświadczonych zawodników, ale również z popularnych sportowców i osób zarażonych pasją do triathlonu. Z dumą przedstawiamy Państwu Bydgoszcz Triathlon Team:

Natalia Bocian – trenerka fitness, 3-krotna Mistrzyni Świata w Fitness Sportowym, wielokrotna Mistrzyni Europy i Polski.

Karolina Gruszecka - trenerka fitness, blogerka i dietetyczka, animatorka wielu wydarzeń sportowych w Bydgoszczy.

Natalia Stosik-Wodyńska - TriMama , najpopularniejsza polska blogerka triathlonowa.
Mama dwójki dzieci, żona oraz inspiracja dla wielu amatorów sportu.


Sebastian Szubski - olimpijczyk z Aten, trener personalny i pionier treningu Cross Fit w Bydgoszczy.
Ukończył między innymi triathlon na dystansie Ironman, w tym roku startuje w Swissmanie - najbardziej ekstremalnym triathlonie w Europie.

Marek Barczewski - medalista wielu zawodów triathlonowych i duathlonowych w Polsce.
Utalentowany i perspektywiczny zawodnik, który planuje sporo osiągnąć w tegorocznym sezonie.

Tomasz Hoppe - trener sportów wytrzymałościowych, triathlonista z bardzo dobrymi wynikami w zawodach na średnim i długim dystansie.

Gracjan Topczewski – triathlonista, który zadebiutował w zeszłym sezonie, a już może pochwalić się solidnymi wynikami. Wiemy, ze dzięki solidnej pracy w tym sezonie zrealizuje ambitne cele sportowe.

Krzysztof Barczewski – solidny zawodnik, wielokrotny Ironman, utytułowany kolarz i zawodnik biegów narciarskich.
W tym roku po raz pierwszy w kat. M40, w której zamierza regularnie wygrywać.

Jakub Kubiński - organizator Bydgoszcz Triathlon, wielokrotny medalista największych imprez triathlonowych w Polsce. 


Aleksander Skorecki - organizator Bydgoszcz Triathlon, w triathlonie startuje od 13 roku życia.

Honorowym członkiem Bydgoszcz Triathlon Team’u zostaje Prezydent Bydgoszczy

oficjalna strona zawodów www.bydgoszcztriathlon.pl

Dodano: 2015-05-15
Tagi: Bydgoszcz Triathlon

Reklama