22 maja 2015 Polski Komitet Olimpijski ogłosił skład triathlonowej kadry reprezentującej Polskę na I Igrzyskach Olimpijskich w Azerbejdżanie. Dla polskich triathlonistów to najważniejszy start w Europie w sezonie 2015 i dla większości z nich najważniejszy start w dotychczasowej karierze.

O ilości miejsc dla danego kraju decydował ranking w Europeiskiej Federacji Triathlonu. Który z polskich zawodników poleci na Igrzyska zadecydował Polski Związek Triathlonu.
Do Teamu należą 3 seniorki: Maria Cześnik, Agnieszka Jerzyk i Paulina Kotfica i mężczyźni Mateusz Rak i U23 Miłosz Sowiński.

Kraje Europejskie na listy startowe wpisały swoich najlepszych zawodników i zawodniczki. Polacy obiecują dać z siebie wszystko, z największym przekonaniem Agnieszki Jerzyk o gotowości na zdobycie nominacji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016. “Jestem gotowa do walki o najwyższą lokatę. Moje bieganie poprawiło się znacząco, dlatego jest wielka szansa na zdobycie Baku”. Tylko zwycięzca Igrzysk Europejskich otrzyma taką nominację automatycznie. Kolejne zawody na których będzie taka możliwość to Mistrzostwa Europy w 2016r.


Agnieszka Jerzyk trenuje aktualnie w Szklarskiej Porębie, gdzie życie komplikuje jej grypa. Treningi jednak sumiennie wykonuje. Wysoce zmotywowana do drugiej części sezonu, po Igrzyskach Europejskich udaje się do Genewy na Mistrzostwa Europy i koncentruje się na zdobywaniu punktów do rankingu Olimpijskiego, przygotowując się do Wielkiego Finału Mistrzostw Świata w Chicago. Najważniejszym startem w Polsce dla Agnieszki będą Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim w Poznaniu.
Pozytywne nastawienie Jerzyk zapewne pozytywnie wpłynie na resztę kadry, aby walczyli o najwyższe miejsca.

Paulina Kotfica to kolejna zawodniczka uhonorowana wyjazdem do Baku “ W mojej sportowej karierze jest to najważniejszy start. Przygotowuje się do Igrzysk na 3-tygodniowym obozie w warunkach klimatycznych podobnych do tych, które czekają mnie na starcie w Azerbejdżanie. Obok startu w Igrzyskach Wojskowych w Korei, Baku jest najważniejszym startem w tym sezonie“. Paulina jest nastawiona na danie 110% w każdej z dyscyplin, co odzwierciedli się miejscem na mecie.

Maria Cześnik najbardziej doświadczona polska triathlonistka przebywa na obozie przygotowawczym w portugalskim Monte Gordo.

Mateusz Rak postawił sobie takie same priorytety startowe jak Agnieszka Jerzyk: Igrzyska Europejskie, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim. Tegoroczna walka o Mistrzostwo Polski będzie bardzo ciekawa. Mateusz Rak jest pretendentem do najwyższego miejsca na podium. Z niecierpliwością czekamy, aż los do Mateusza się uśmiechnie, ponieważ przez ostatnie kilka startów brakowało mu szczęścia.

Miłosz Sowiński jest najmłodszym triathlonistą w teamie. Wypróbował już kilka dystansów w swojej karierze i pomimo niewielkiego doświadczenia pokazał, że jeśli nadarzy się okazja, nie zawaha się jej wykorzystać. “ Moje przygotowania przebiegają bez zakłóceń i reprezentować Polskę na tak ważnej imprezie sportowej to dla mnie największy zaszczyt”. W tym sezonie startuje w Mistrzostwach Europy U23 i Crossduathlonie, jak również w kilku Pucharach Świata. Najważniejszy start w Polsce to Mistrzostwa Polski na dystansie sprinterskim.
Polscy triathloniści polecą do Baku w asyście trenerów: Pawła Barszowskiego i Tomasza Kowalskiego, oraz Prezesem Polskiego Związku Triathlonu Wojciechem Olejniczakiem.

Dodano: 2015-05-26

Autor: Jakub Wojciechowski "3AthletePromo"

Reklama