Gdy pod koniec zeszłego roku pojawiła się informacja, iż Hoka One One, producent innowacyjnych, maksymalistycznych butów biegowych, wchodzi do Polski, wielu fanów zacierało ręce. Wraz z nadejściem wiosny i startem nowego sezonu biegowego, marka będzie dostępna w wybranych sklepach specjalistycznych. Pierwszym, oficjalnie potwierdzonym, jest sieć Sklep Biegowy, w której pojawią się trailowe modele Challenger ATR, Speedgoat oraz Mafate Speed.

Brand Hoka One One powstał we Francji w 2010 roku, gdy Nicolas Mermoud, francuski zawodnik specjalizujący się w adventure racing, zaproponował słynnemu amerykańskiemu ultramaratończykowi, Karlowi Meltzerowi, by przetestował model skonstruowany wg projektu Mermouda. Ten, początkowo sceptycznie nastawiony do biegania w butach z przerośniętą podeszwą, szybko się do nich przekonał. W butach Hoki Meltzer osiągał świetne wyniki, dzięki czemu zaczęli o nią pytać również inni czołowi biegacze długodystansowi. Marka w krótkim czasie stała się niezwykle popularna, co zaowocowało jej przejęciem w październiku 2012 przez koncern Deckers Outdoor Corporation - właściciel m.in. lidera w segmencie sandałów turystycznych - Tevy.

Na czym polega niekonwencjonalność butów Hoki One One? Wyróżniają się one grubą i szeroką podeszwą, w której warstwa amortyzującej pianki jest 2,5-raza grubsza niż w typowych butach biegowych. Jednocześnie stopa osadzona jest na tyle nisko, iż wysokość podeszwy nie ma negatywnego wpływu na stabilizację podczas biegu. Geometria buta i łódkowaty kształt podeszwy zapewniają dobre przetoczenie stopy i wymuszają lądowanie na śródstopiu, a nie na pięcie, przez co biegacz unika kontuzji spowodowanych niewłaściwą techniką biegu.


Gdzie konkretnie będzie można nabyć buty Hoki? Pierwszym, oficjalnie potwierdzonym sprzedawcą jest sieć Sklep Biegowy z punktami stacjonarnymi w Bielsku - Białej, Gdańsku, Krakowie, Toruniu i Warszawie. Zamówienia będzie można również realizować poprzez należący do sieci sklep internetowy( sklepbiegowy.com). Pierwsze modele pojawia się w sprzedaży w ciągu kilku dni.

Sieć postawiła na zamówienie 3 popularnych modeli trailowych - Challenger ATR 2, Speedgoat oraz Mafate Speed, każdy dostępny w jednym kolorze i wyłącznie w wydaniu męskim. Dlaczego akurat te modele? „Wybór nie jest przypadkowy. Skoncentrowaliśmy się na biegaczu, który chce zmierzyć się z dystansem ultra. To często kilkanaście godzin biegu w trudnym terenie. Dlatego tak ważny jest komfort i bezpieczeństwo, który zapewniają buty Hoka” - mówi Wojciech Jeger, Brand Manager Sklepu Biegowego.

Duże zainteresowanie marką w Polsce - nie tylko wśród doświadczonych biegaczy - pozwala jednak przypuszczać, iż w Polsce szybko pojawią się kolejne modele, w tym również damskie, i nie tylko dla fanów trailu. Sporą popularnością Hoka cieszy się również wśród sympatyków biegania po betonie, również w warunkach miejskich.

Dodano: 2016-04-18

Reklama