Władze związku postawiły sobie jasne cele: Znacznie podnieść poziom sportowy triathlonu olimpijskiego w Polsce. Kluczem do sukcesu ma być hiszpański szkoleniowiec Juan Rodriguez Biehn na stanowisku trenera-koordynatora i system obowiązkowych licencji. O ile wybór trenera nie budzi kontrowersji to konieczność posiadania licencji przez każdego amatora już tak.

Podczas konferencji prasowej, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie, prezes PZTri Paweł Jarski wręczył Biehnowi oficjalną nominację trenerską, podkreślając doświadczenie hiszpańskiego szkoleniowca.


„Juan kierował ośrodkiem High Performance Center, w którym trenowali najlepsi hiszpańscy zawodnicy, współtworzył także system poszukiwania talentów, pozwalający zidentyfikować takich sportowców jak zwycięzca serii MŚ 2016 Mario Mola czy brązowy medalista finału MŚ 2016 Fernando Alarza. Wierzymy, że wprowadzenie hiszpańskich rozwiązań na nasz grunt umożliwi lepsze szkolenie i dokładniejsze wyszukiwanie talentów” - poinformował Jarski.


49-letni Biehn, który przez wiele lat związany był z Hiszpańską Federacją Triathlonu (FETRI), piastując najwyższe szkoleniowe funkcje, zaznaczył, że praca w Polsce to wyzwanie, którego chętnie się podejmuje.


„Rezultatem wprowadzanych i nadzorowanych przeze mnie programów szkolenia wyczynowych triathlonistów były międzynarodowe sukcesy naszych zawodników. Jestem przekonany, że wizja szkoleniowa, z jaką rozpoczynam pracę w Polsce przyniesie podobne efekty” - powiedział.


Wiceprezes PZTri Krzysztof Spyra zwrócił uwagę, że mimo ogromnego doświadczenia Biehna na najwyższym międzynarodowym poziomie, ustalone ze związkiem cele muszą być realne.
„Wiemy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Zanim celem stanie się medal olimpijski to aktualnie stawiajmy na popularyzację naszej dyscypliny i szkolenie młodzieży. To są absolutne priorytety. Koncepcja poszukiwania triathlonowych talentów to zwrot w stronę pływania, stąd duży nacisk położymy na organizację aquathlonów” - zaznaczył.


W rozmowie z nami Cezary Figurski, odpowiedzialny za szkolenie w PZTri podkreślił, że w poszukiwaniu talentów ważnym krokiem jest bliższa współpraca z Polskim Związkiem Pływackim. Między innymi w klubach będzie odbywał się nabór do sekcji triathlonowych. Trener podkreślił że to właśnie dobrych pływaków szukają wśród młodzieży.


Wśród kolejnych działań nastawionych na dalszą popularyzację i rozwój triathlonu w Polsce włodarze PZTri przedstawili koncepcję obowiązkowych licencji, które będą obowiązywać od 2018 roku. To, wypracowana wspólnie ze środowiskiem organizatorów wszystkich największych imprez triathlonowych, idea włączenia jak największej liczby pasjonatów triathlonu w oficjalne struktury sportu. Od przyszłego sezonu każdy amator chcący wystartować w ustalonych imprezach (do tej pory swój udział w systemie licencji potwierdziło 39 organizatorów) będzie musiał posiadać licencję roczną lub dzienną.


„Dla organizatorów taki system oznacza większe bezpieczeństwo zawodów, gdyż licencje roczne wymagają regularnych badań lekarskich, a licencje dzienne oświadczenia o dobrym stanie zdrowia. Polskiemu Związkowi Triathlonu taki system pozwoli w przejrzysty - również dla ministerstwa i sponsorów - sposób obserwować zainteresowanie dyscypliną, tworząc bazę zawodników i amatorów, a także umożliwi pozyskanie dodatkowych finansów na sport młodzieżowy” - powiedział Spyra. Pan Krzysztof wyjaśnił jak proste w obsłudze działanie systemu. „Zakupu licencji będzie można dokonać przy pomocy aplikacji na smartfona, gdzie będzie można wybrać jej rodzaj, umieścić własne zdjęcie oraz dokonać opłaty. Wszystko trwa dosłownie minutę i nawet jeśli ktoś nie będzie wiedział o tym obowiązku lub po prostu zapomni to będzie w stanie tego dokonać w dniu startu.


Wprowadzenie spójnego systemu ma przynieść startującym wymierne korzyści, do których należy zaliczy: włączenie zawodników w oficjalne struktury sportu - poprzez stworzenie ogólnopolskiego rankingu zawodników Age-Group, objęcie posiadaczy licencji, zarówno na czas zawodów jak i treningów, ubezpieczeniem NNW, a także włączenie ich do programu zniżek uprawniających do zakupu sprzętu sportowego oraz odżywek u partnerów Polskiego Związku Triathlonu.
„To nie jest nasz autorski pomysł, tylko wynik szerokiej analizy sportu amatorskiego na świecie. Zagranicą licencje są czymś naturalnym, a my jedynie skonsultowaliśmy ewentualność ich wdrożenia ze środowiskiem, który zaowocował porozumieniem PZTri z 16 organizatorami blisko 40 imprez” - mówił.


Spyra dodał, że na światowej arenie licencje dzienne są czymś naturalnym i w zależności od kraju ich koszt waha się od 10 do 60 euro, zatem w Polsce będą one najtańsze (20 zł).
Dystrybucja środków uzyskanych ze sprzedaży licencji ma być w transparentny sposób przekierowywana wyłącznie na szkolenie młodzieży, organizację aquathlonów i testów naborowych dla młodzieży oraz na szkolenia trenerskie. Obecny na konferencji Michał Drelich dyrektor Sport Evolution organizator największych imprez triathlonowych oraz licznych imprez sportowych dla amatorów nie obawia się zmniejszenia frekwencji na zawodach. „Nie ma takiego ryzyka. Od samego początku czujemy odpowiedzialność za rozwój tej dyscypliny, współpracujemy ze związkiem. Głęboko wierzę, że ewentualne reperkusje obowiązkowych licencji szybko oddalimy, a nasze wspólne zaangażowanie przyniesie efekty” - powiedział.


Naszym zdaniem to krok w dobrą stroną i mimo, iż wiąże się to z kolejnymi kosztami jakie musi ponieść zawodnik chcący uprawiać ten drogi sport to sam fakt konieczności wykonania badań lekarskich jest godne pochwały. A jak to niestety bywa finansowanie szkolenia młodzieży z budżetu jest niewystarczające więc jeśli chcemy pasjonować się walką naszych triathlonistów z czołowymi atletami na świecie to musimy przełknąć ten obowiązek.


Lista imprez sezonu 2018 wchodzących w skład systemu licencyjnego
(w nawiasie nazwa organizatora)

Triathlon TTT Series (G&G Promotion Grzegorz Golonko)
Tri Tour (Enduport)
Elemental Triathlon Series (Labosport)
Garmin Iron Triathlon (Labosport)
Castle Triathlon Malbork (Labosport)
Triathlon Gołdap (Labosport)
Triathlon Radków (Labosport
Triathlon Susz (UM I CSiR Susz)
Iron Dragon Triathlon Kraków (KT "Water Kinghts" Zabierzów)
Iron Dragon Cross Triathlon Kraków (KT "Water Kinghts" Zabierzów)
Triathlon Energy (Energy Events)
IM 70.3 Gdynia (Sport Evolution)
5150 Warsaw (Sport Evolution)
Triathlon Rawa Mazowiecka (Klub Sportowy Triathlon Rawa)
XTERRA Kraków (Stowarzyszenie "Sport bez barier")
Triathlon Bydgoszcz Borówno (Towarzystwo Sportowe "Tri Sport")
Triathlon Mietków (Fundacja "Pro Sport Pro Life")
Triathlon Zgorzelec (Platforma Sportów Wytrzymałościowych)
Triathlon Sława (Sport Górski)
Triathlon Kozienice (Sport Górski)

Dodano: 2017-06-01

Reklama