Poniższe kilka paragrafów stanowi uzupełnienie do artykułu pt. „Najważniejsze zapisy regulaminów zawodów triathlonowych – segment kolarski”, który ukazał się w magazynie Triathlon 1/2018. Opisują wybrane aspekty regulaminu dotyczące kar i innych segmentów pływackiego i biegowego. Intencją było zwrócenie uwagi na elementy które sprawiają zawodnikom trudności, ciekawostki, a nie wypisanie wszystkich zasad.

Te opisane są w samych regulaminach (do których linki znajdziecie na końcu).


Kary w wyścigach Ironman
W zależności od skali przewinienia, karą za łamanie regulaminu może być doliczony czas: 1 lub 5 min. Przy większym wykroczeniu sędzia może też natychmiastowo zdyskwalifikować zawodnika.

Kody kar to: żółta kartka – 1 min, niebieska – 5 min, czerwona – dyskwalifikacja. 3-cia niebieska kartka w jednym wyścigu oznacza automatyczną dyskwalifikację.

Na trasie rowerowej znajdują się strefy kar. Po przyznaniu kary przez sędziego na trasie odpowiedzialnością zawodnika jest zatrzymanie się na czas kary w najbliższej strefie. Karą za niedostosowanie się jest dyskwalifikacja. Podczas odbywania kary nie można korzystać z ubikacji, nie ma bufetu (można jeść i pić co się ma ze sobą) i nie wolno regulować sprzętu. Czas biegnie od momentu oznaczenia numeru startowego przez sędziego w namiocie i wpisania się na listę kar
W zależności od decyzji sędziego zawodnik zdyskwalifikowany może ukończyć wyścig.


Kary w wyścigach ITU/PZTri
Regulamin ITU/PZTri ma cały taryfikator kar czasowych uzależniający je od dystansu wyścigu – pod 1 do 5 minut. Karą może też być natychmiastowa dyskwalifikacja. Kody kar to: żółta kartka – niższe przewinienie, niebieska – przewinienie rowerowe, czerwona – dyskwalifikacja. 2-ga niebieska kartka w wyścigu na dystansie do olimpijskiego i 3-cia na dłuższym oznacza automatyczną dyskwalifikację.

Po przyznaniu kary przez sędziego, odpowiedzialnością zawodnika jest zatrzymanie się na czas kary w najbliższej strefie kar. Konskwencją niedostosowania się jest dyskwalifikacja. Podczas odbywania kary nie można korzystać z ubikacji, nie ma bufetu (można jeść i pić co się ma ze sobą) i nie wolno regulować sprzętu. Inaczej niż w Ironman czas kary liczy sędzia. Przy wejściu do strefy kar należy oznajmić swój numer startowy.

W zależności od decyzji sędziego zawodnik zdyskwalifikowany może ukończyć wyścig.


Zasady dot. sprzętu pływackiego
Należy używać czepka organizatora. Można również we własnym, jeśli dostarczony przez organizatora jest na wierzchu.

Pianki neoprenowe (o grubości do 5 mm) są obowiązkowe przy temperaturze wody poniżej 16 C i dozwolone przy temperaturze wody do 24,5 C w formule Ironman i 22 C wg przepisów PZTri dla dystansów pływackich do 1500 m. Skarpetki neoprenowe dozwolone są do 18 C tylko w Ironman, a rękawiczki nigdy. Jeśli pianki nie są dozwolone stój pływacki musi być tkany i nie może sięgać dalej niż do kolan i łokci.

Nie wolno używać fajek, bojek, zarękawków, płetw.


Zachowanie na trasie biegowej
Ironman dopuszcza czołganie, PZTri nie.

Regulamin Ironman nie zabrania biegu w kasku. Wg PZTri to niedozwolone.


Kompletne regulaminy Ironman, ITU i PZTri można znaleźć tu:

IRONMAN

ITU 2018

PZ TRI 2018

Dodano: 2018-03-20

Autor: Tekst: Maciek Machowski, zdjęcie: Miłosz Kędracki

Tagi: triathlon

Reklama