Triathlon 1/2015 - wydanie specjalne magazynu bikeBoard
Wydanie Triathlon w sprzedaży od 28.04 w punktach z prasą na terenie całego kraju
cena 14,99 zł
objętość: 148 stron
e-wydanie dostępne na platformie e-kiosk, kup e-wydanie
Spis treści
Wielki test AERO
Czy aero w amatorskim triathlonie ma faktycznie znaczenie? Czy warto wydawać na to pieniądze? Jeśli już wydawać, to w co najbardziej opłaca się inwestować? Sprawdziliśmy to na torze BGŻ Arena w Pruszkowie.
Mit założycielski - Historia Ironman
Łatwo sobie wyobrazić dyskusję o wyższości pływaka, nad kolarzem czy maratończykiem. Było ich tysiące, ale jedna, która odbyła się na przyjęciu zorganizowanym po morderczym 212 km biegu Oahu Perimeter Run przeszła do legendy. Komandor John Collins był pierwszym człowiekiem, który o 7.00 rano 18 lutego 1978 roku doprowadził nad brzeg oceanu 15 śmiałków.
11 godzin, 46 minut i 58 sekund później na metę dotarł Gordon Haller. Pierwszy Ironman w historii.
WYWIADY
Maciej Dowbor: jesteśmy twardzielami
Triathlon to dla wielu osób szansa na udowodnienie sobie czegoś. Że jesteśmy twardzielami, że mamy jaja, silną wolę. Że jesteśmy coś warci. I to warci obiektywnie, namacalnie we współczesnym świecie tak bardzo opartym na autoprezentacji i stwarzaniu pozorów. Maciej Dowbor, dziennikarz i prezenter telewizyjny, zadebiutował w 2012 roku na dystansie 1/2 Ironman w Suszu. Od tamtej pory nieprzerwanie trenuje i stawia przed sobą ambitne sportowe wyzwania. Dla wielu początkujących triathlonistów jest przykładem, że poprzez systematyczny trening i ciągłe samodoskonalenie można osiągać wyznaczone cele.
Maciej Stuhr: triathlon mnie odnalazł
Treningi to dla niego upragniona samotność po całym dniu spędzonym „w tłumie”. Sam siebie kwalifikuje do grupy szczęśliwych amatorów czerpiących radość z nie tyle ze startu w zawodach, co z samych przygotowań i pracy nad sobą. Aktor filmowy i teatralny, konferansjer, Maciej Sthur przyznaje, że jego życie kilka lat temu wyglądało zupełnie inaczej. Ambitnie wkroczył na scenę triathlonową, wcielił się w rolę i nie zamierza odpuścić.
Agnieszka Jerzyk: najważniejsze są Igrzyska
Kwalifikacje w triathlonie do Igrzysk Olimpijskich są bardzo wymagające i długotrwałe. Przez okres dwóch lat zawodnik zbiera punkty do rankingu olimpijskiego, z którego 55 zawodniczek i zawodników otrzymuje prawo startu w tych najważniejszych dla sportowca zawodach. https://escortstars.ch
ROWER
Fuji Norcom Straight 2.7
Pierwszy raz z Fuji Norcom Straight spotkaliśmy się zaraz po światowej premierze w 2013 roku kiedy jeden z zawodników naszego teamu wystartował topową wersją 1.1 na zawodach Herbalife Triathlon w Gdyni (test bikeBoard#9/2013). Dzisiaj testujemy wersję najtańszą.
Kross Vento TR 1.0
Polska marka po raz kolejny udowadnia, że uważnie monitoruje wszystkie zjawiska jakie pojawiają się w świecie rowerowym i stara się na nie reagować na bieżąco. Szybko rosnące zainteresowanie triathlonem nie mogło ujść ich uwadze.
Jestem niecierpliwa, jednak co przeżywałam czekając na tego karbonowego cukiereczka ciężko było zrozumieć nawet moim najbliższym. Po wielu nieprzespanych nocach, podczas których nerwowo spoglądałam na tapetę mojej komórki, na której widniała niebiesko różowa rama w końcu dostałam wiadomość – „Przyszła. I do tego w idealnym dla Ciebie rozmiarze!”.
Orbea Ordu M30
Ordu to marka sama w sobie. Jadący na Ordu Andrew Starykowicz dzierży rekordy odcinka rowerowego na Ironmanie i połówce Irona. Na Ironmanie na Florydzie ustanowił rekord 4:02:17 s, a podczas Mistrzostw Świata Ironman na Hawajach 2013 roku jako pierwszy zakończył etap rowerowy.
Opisując rowery szosowe, zwykle skupiamy się na sztywności główki i ogona, tłumieniu wibracji, masie które... Treka Speed Concepta po prostu nie dotyczą. Oczywiście w każdym rowerze skręcanie i napęd są ważne, ale w tak specyficznej maszynie jak triathlonówka najważniejsze jest dopasowanie.
Argon 18 E-116
Kanadyjski Argon 18 jest już na tyle uznaną marką, że team Bora – Argon 18 wystartuje w Tour de France. Będzie to debiut szosowy, bo w dziedzinie triathlonu ma już wiele sukcesów na koncie.
Podczas zeszłorocznej prezentacji Slice zachwycił nas swoim wyglądem i bezkompromisową geometrią. Fascynujący radykalizm niekoniecznie był zaletą w realnej jeździe na dystansach tri, był to bardziej rower do jazdy indywidualnej na czas TT a nie triathlonówka.
Canyon Speedmax AL SL
Canyon to firma opierająca swoją sprzedaż na nietypowej w branży metodzie wysyłkowej. Dzięki eliminacji jednego z ogniw łańcucha sprzedaży – sklepu stacjonarnego proponuje atrakcyjne ceny. Ale nie tylko z tego powodu Speedmax AL SL to niezwykle ciekawy model. Canyon prezentuje nim bardzo nietypową filozofię: do aluminiowej ramy zamontowano bajeczny wręcz osprzęt.
Cube Aerium Super HPC SLT
W Polsce marka Cube bardziej znana jest z rowerów MTB ale tak naprawdę jej sportowe korzenie wywodzą się z triathlonu. W ubiegłym sezonie na najważniejszej imprezie triathlonowej roku gościliśmy Rekordzistę Świata na pełnym dystansie Ironman Andreasa Raelerta. W 2011 roku na zawodach Challenge Roth przeskoczył metę po 7:41:33. Trzykrotnie był drugi na Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach w latach 2009, 2010 i 2012. Po co o tym piszemy? Ponieważ ujeżdża prezentowany tu rower.
Fuji Norcom Straight 1.3
1.3 jest drugim od góry modelem zbudowanym na topowej ramie. Do jej laminacji zastosowano wysokomodułowe włókno węglowe C10. To odróżnia go od Fuji serii 2 zbudowanych z mniej wyrafinowanych włókien C5. Rama przykuwa wzrok swoim śmiałym kształtem. Wszystkie rury ramy uformowano w łuki płynnie przechodzące jeden w drugi.
Look 596 I-Pack (custom)
Opisywany przez nas egzemplarz jest wyłącznie przykładem, ale spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających triathlonistów. Jego sercem jest rama Look model 596 I-Pack wykonana z wysoko modułowego włókna węglowego VHM. Cały przedni trójkąt wraz ze zintegrowanym masztem sztycy to jeden element bez żadnych łączeń. Wlaminowano do niego dwie osobne (lewą i prawą) części tylnego trójkąta.
Saroni Timemachine Ultra
Oto jeden z najbardziej efektownych rowerów z jakim mieliśmy ostatnio do czynienia. Rama Time Machine ma bardzo agresywny wygląd i bardzo przypomina rower do jazdy indywidualnej na czas niż klasyczną triathlonówkę. Świadczy o tym agresywny kąt mostka, wymuszający ultra niską pozycję.
Na rowerze tej marki ściga się jeden z najbardziej utytułowanych triathlonistów Sebastian Kienle. Aktualny Mistrz Świata Ironman (od lat w czołówce na najważniejszych zawodach na Konie) dosiada topowej wersji Plasmy.
Giant Propel Advanced 2
Aerodynamiczne profile, precyzyjnie ustawione krawędzie spływu, tylne koło „wcięte” w opasującą je rurę podsiodłową, schowany za widelcem przedni hamulec, czy aerodynamiczny wspornik siodła – te elementy krzyczą: prędkość!
Na fali sukcesu carbonowej maszyny Reacto, na której z powodzeniem ścigają się kolarze Teamu Lampre-Merida z Przemkiem Niemcem oraz byłym Mistrzem Świata – Rui Costą – na czele, Merida zaproponowała aluminiową wersję tego modelu. Według naszej wiedzy nie ma konkurencji.
Lapierre Aircode Ultimate (custom)
Aircode to topowa rama szosowa aero, wykonana z włókna węglowego. Zaprojektowana jako model startowy dla francuskiej grupy zawodowej FDJ, świadczy o tym, że można na niej wygrywać.
Triathlonowych rowerów, dedykowanych specjalnie dla kobiet, jest niewiele. Poza prezentowanym Specem, płeć piękna może jeszcze wybierać spośród rowerów marki Trek i Liv. Bazą modelu Alias jest rama wykonana z włókna węglowego Fact HM, ze specjalnie zaprojektowaną damską geometrią. W oczy rzuca się duży sloping (opadanie górnej rury w stosunku do poziomu), rzadko spotykany w triathlonowych konstrukcjach.
EKWIPUNEK
Koła z wysokim profilem - porównanie
Koła aero pojawiły się w kolarstwie szosowym w latach osiemdziesiątych, ale dopiero teraz stają się standardem. Jeszcze kilka lat temu, nawet profesjonaliści używali wysokoprofilowych kół tylko podczas etapów indywidualnej jazdy na czas lub na płaskie wyścigi szosowe.
Kokpity aerodynamiczne - porównanie
Dowolność rozwiązań jest obezwładniająca. Co słabsi psychicznie mają zamiar złapać pierwszy z brzegu i uciec. Zacznijmy od materiałów. Najczęściej używane jest aluminium i carbon.
Kaski aerodynamiczne
Dobór kasku należy podporządkować dwóm kluczowym zasadom: wygodzie i aspektowi niezwykle przyziemnemu, jakim jest cena.
Pianka Orca S5 vs. Orca Equip
S5 i Equipe to dwie najtańsze pianki w kolekcji hiszpańskiego producenta, dlatego mogą być interesujące dla osób rozpoczynających swoją przygodę z triathlonem. Dzieli je tylko 200 zł, co u wielu potencjalnych nabywców może budzić dylemat, czym się różnią i który model wybrać. W piankach nie obowiązuje prosta zależność, że im droższy model tym lepiej.
Trenażer Kettler Racer S
Multimedialny ergometr niemieckiej marki Kettler Racer S, jest drugim w hierarchii modelem do profesjonalnego treningu. Charakteryzuje się szerokim zakresem regulacji (wysokość siodła od osi suportu 570-850 mm, zakres wysunięcia siodełka przód-tył 80 mm), co pozwala regulować realny kąt podsiodłowy w zakresie od 70 do 77°, dzięki czemu możemy odzwierciedlić geometrię roweru tri.
Zegarek triathlonisty
Do naszego testu trafiły trzy urządzenia ściśle przeznaczone do wspierania triathlonu.
Zegarek biegowy Sigma RC MOVE
Sigma to producent liczników rowerowych, które towarzyszą nam od początku naszej rowerowej pasji. Managerowie firmy nie przegapili trendu biegowego. Ich nowy zegarek z pulsometrem ma kilka ciekawych rozwiązań.
Miernik mocy SRM
SRM jest dla wielu archetypem mocomierza i wręcz synonimem tego słowa. Faktycznie założona przez Ulricha Schoberera firma była pierwszą, która już w latach 80. oferowała pomiar mocy dla (bogatych) kolarzy zawodowych. Mierniki SRM nadal są uważane za wzór precyzji i trwałości, zwłaszcza w konserwatywnych kręgach zawodowców.
Koła Tufo Carbona 45
Koła to nowość w ofercie znanego producenta szytek. Przy ich pomocy, Czesi chcą wejść na trudny segment rynku carbonowych kół stożkowych, okupowany od dawna przez gigantów w postaci Mavica, Campagonlo czy Reynoldsa itd. Jednak to, co odróżnia ofertę Tufo od konkurencji, i ma stanowić o jej atrakcyjności, jest jej kompleksowość.
Siodła anatomiczne - porównanie
Na rowerze triathlonowym, przez cały czas wysiłku, zajmujemy niezmienną i dość specyficzną pozycję. Dla efektywności i ergonomii przygotowującej do biegu, konieczne jest dalekie wysunięcie do przodu, a dla absolutnej aerodynamiki mocne pochylenie.
Ze względu na charakter dyscypliny, obuwie rowerowe do triathlonu jest bardzo specyficzne. Oprócz doskonałego przekazania energii kolarza, które dobrze ilustruje sztywna podeszwa i skuteczne zapięcie, istotnymi cechami użytkowymi są łatwość i szybkość zakładania, dobra wentylacja i miękka wyściółka, pozwalająca jeździć boso.
Kask Specialized S-Works Evade
Bez względu na kolor wygląd tego kasku jest kontrowersyjny. Nie do takiego stopnia jak niektórych hełmów TT, ale mimo wszystko wydłużony kształt i stosunkowo mała ilość otworów wentylacyjnych zwracają uwagę...
Odzież i akcesoria tri
Prezentujemy odzież i drobiazgi niezbędne podczas każdych zawodów.
PORADY
Kupujemy rower triathlonowy
Większość zawodów triathlonowych dla amatorów, rozgrywanych jest w formule Ironman, co oznacza, że zabroniona jest jazda na kole, a co za tym idzie, twój wynik na mecie zależy wyłącznie od ciebie i twoich umiejętności, a nie od tego, czy uda ci się załapać do mocnej grupy po pływaniu. Jest coś jeszcze – w zawodach wykluczających możliwość draftingu (jazdy „na kole” protagonisty), można używać specjalnych rowerów triathlonowych, niedopuszczonych do zawodów pod patronatem UCI.
Jak przystosować szosówkę do triathlonu
Popularność zawodów formatu Ironman skłania do zainteresowania specyficznymi konstrukcjami triathlonowymi. Są fenomenalne i niezwykle zwiększają efektywność pokonywania długich dystansów w jednostajnym tempie. Uwadze polecamy bogatą prezentację w magazynie bikeBoard #3/2014. Musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, że maszyny te, chociaż niesamowicie sprawne, w Ironmanie, ze względu na skrajną specjalizację, praktycznie nie nadają się do niczego innego niż starty w zawodach tej formuły.
Pływanie: 60 dni do triathlonu
Dwa miesiące to bardzo mało czasu, żeby przygotować się do startu. Zwłaszcza, że pływanie to sport, w którym technika odgrywa rolę znacznie ważniejszą, niż przygotowanie kondycyjne.
Zakładanie pianki
W trakcie zakładania pianki należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ jest delikatna i narażona na uszkodzenia mechaniczne.
Strefa zmian
Zawodów triathlonowych nie wygrywa się co prawda w strefie zmian, ale nieznajomość zasad i niewłaściwe przygotowanie może mieć poważne skutki. Może to być gorszy wynik końcowy, kara czasowa nałożona przez sędziów, a nawet dyskwalifikacja. Znajdując się w strefie zmian trzeba wiedzieć co wolno, co należy, a co jest absolutnie zakazane.
Carbo loading
Triathlonista ważący 70 kg zużywa 672 kcal na godzinę szybkiego pływania, 714 kcal na godzinę wymagającej jazdy rowerem oraz 840 kcal podczas 60 min szybkiego biegu. Dlatego w ciągu jednych zawodów może spalić 2500 kcal! Oto skąd brać energię, aby przetrwać tak duże obciążenie.
Fitting: pozycja zrównoważona
W triathlonie, w trakcie konkurencji kolarskich bez draftingu, zawodnikowi przychodzi mierzyć się nie tyle z czasem i rywalami, co z oporem powietrza. Opory aerodynamiczne rosną wraz z kwadratem prędkości, znacznie przewyższając opory toczenia. Oznacza to, że im szybciej jedzie kolarz, tym więcej siły musi zużyć na walkę z „niewidzialnym wrogiem” – powietrzem.
Jak nie dać się ponieść na etapie rowerowym?
W swoim pierwszym triatlonie wyszedłem z wody niedługo za czołówką i byłem dumny z czasu na rowerze. Niestety podczas biegu wyprzedziły mnie tabuny ludzi. W takiej sytuacji łatwo jest szukać wymówek – powiedzieć, że bieganie to moja słaba strona (tak jest), albo, że się odwodniłem (niepotrzebnie oddałem komuś cały bidon), albo po prostu, że źle rozłożyłem siły. No dobrze, ale w takim razie jak je lepiej rozłożyć?
Bieganie – środki treningowe
Bieganie postrzegane jest jako najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu. Mówi się jednak, że może być przyczyną urazów. Ta opinia wynika z faktu, że wielu podchodzi do biegania zbyt nonszalancko i nie przykłada odpowiedniej uwagi ani do techniki biegu, ani kilku ważnych szczegółów, mających szalenie istotny wpływ na zdrowie. Poniżej znajdziecie porady, które pomogą wam w możliwie najbezpieczniejszy sposób rozpocząć, bądź kontynuować, swoją przygodę z bieganiem.
Monitorowanie treningu biegowego
Jest wiele metod monitorowania treningu w sportach wytrzymałościowych. Trening możemy opierać np. o samopoczucie, pomiar tętna, tempa, mocy, czy stężenie kwasu mlekowego. Są też i tacy zawodnicy, którzy kontrolują swój organizm poprzez pomiar glukozy.
Skurcze mięśni
Triathlon to dyscyplina sportowa należąca do grupy wytrzymałościowej przez duże W. Bieg, pływanie, jazda na rowerze, zmienne warunki środowiskowe, duże obciążenie organizmu i rywalizacja do granic możliwości. To wszystko wprowadza mięśnie w stan maksymalnej pracy przez długi czas. Podczas triathlonu szczególnie narażone na skurcze są mięśnie ud, łydek oraz mięśnie pośladkowe. Lokalne zmęczenie długo i intensywnie używanych mięśni powoduje zakłócenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu.
Rozgrzewka i stretching
Właściwa rozgrzewka przeprowadzona przed zawodami, przygotowuje organizm do intensywnego wysiłku, minimalizując ryzyko odniesienia kontuzji, a także pomagaja osiągnąć optymalne rezultaty. Ważne jest, żeby ruch wykonywany podczas rozgrzewki był tożsamy z wysiłkiem podczas zawodów i prowadził do pobudzenia całego układu nerwowo-mięśniowego. Ponieważ zawody triathlonowe rozpoczynają się od pływania, właśnie pod jego kątem należy się rozgrzewać.
ZAWODY
Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia
Pierwsze zawody rozgrywane w Polsce, należące do prestiżowego cyklu IRONMAN 70.3, to najbardziej pożądana przez triathlonistów impreza w naszym kraju. 2000 wejściówek na dystans ½ Ironmana, rozeszło się jeszcze w pierwszych dniach grudnia 2014 i zajęło 79 godzin – to rekord szybkości zapisów na zawody triathlonowe w Polsce. Nie przeszkodziło temu wysokie jak na polskie warunki wpisowe.
Ironman – pełny dystans w Polsce
Na chętnych do zmierzenia się z pełnym dystansem Ironman czekają w Polsce w tym roku 3 imprezy: Castle Triathlon Malbork, PolskaMan Wolsztyn i Triathlon Polska Bydgoszcz/Borówno. Najdłuższą historię ma Triathlon Polska, tegoroczna ósma edycja odbywa się pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu i ma rangę Mistrzostw Polski na dystansie długim. Żadna z imprez nie należy do prestiżowego cyklu federacji Ironman, co dla startujących ma swoje zarówno złe, jak i dobre strony.
Tatraman
Masa imprez triathlonowych, zalewających kalendarz, nie pozwala siedzieć bezczynnie w domu. Są te stworzone z myślą o zawodnikach, jak również te, dla których to zawodnicy układają swój plan treningowy. Jedną z nich jest Tatraman. Kiedy stawałem na starcie, miało to być najtrudniejsze wydarzenie sezonu. Kiedy po całym dniu zmagań wsiadałem do samochodu, byłem przekonany o tym, że było najwspanialsze.
Garmin Iron Triathlon Radków
U podnóża Szczelińców na ziemi kłodzkiej, w Radkowie, rozgrywana jest najbardziej górzysta edycja tej serii. Gmina Radków jest to malowniczy rejon, który oferuje świetne warunki do uprawiania turystki górskiej i rowerowej. Przyciąga również miłośników perełek architektonicznych. W odległości ok. 2 km od centrum miasta, tuż przy granicy z Czechami, na Potoku Czerwonogórskim, wybudowano zaporę, tworząc przy tym niewielki zalew o długości ok. 1 km i szerokości 300 m. To właśnie w jego wodach rozgrywana jest pierwsza część triathlonu.
Isklar Norseman Xtreme Traithlon
Znajduje się w zdecydowanej czołówce TOP 10 najtrudniejszych zawodów triathlonowych na świecie. Zmagania rozpoczynają się skokiem z promu, w zimne i ciemne wody trzeciego co do wielkości fiordu na świecie.